Kroměřížská nemocnice a.s.

Oddělení Pneumologicko-alergologické (plicní)

Foto - Primář
Primářka oddělení: MUDr. Jana Pšikalová
e-mail: jana.psikalova@nem-km.cz
telefon: (+420) 573 322 286
Vrchní sestra: Helena Šimkovičová
e-mail: helena.simkovicova@nem-km.cz
telefon: (+420) 573 322 520
Sídlo oddělení: přízemí přístavby budovy B (areál nemocnice)
telefon: (+420) 573 322 520
url adresa: http://www.nem-km.cz/plicni

Plicní oddělení - spirometr

Plicní oddělení - testovací látky

Informace pro pacienty

Péči pacientům poskytují lékaři s příslušným odborným vzděláním a erudicí. Nemoci, které léčíme viz. ambulance. Popis jak se vyšetření provádí, bronchoskopie, pleurální punkce, spirometrie, BAL. Viz. internetové stránky www.pneumologie.cz

Informace pro lékaře

Odkazy na vypracované postupy pro diagnostiku a léčbu nemocí na internetových stránkách www.pneumologie.cz

Charakteristika oddělení

  • Rozhodnutí o udělení akreditace dne 5.2. 2007 pro obor specializačního vzdělávání Tuberkulóza a respirační nemoci. Prodlouženo rozhodnutí o udělení akreditace od 19.12.2013.
  • Lůžková část má k dispozici celkem 22 lůžek, které jsou umístěny na jedno, dvou a třílůžkových pokojích, každý pokoj je vybaven vlastním sociálním zařízením a televizí, žádný z nich přitom není považován za nadstandartní. K dispozici je rovněž telefonické zařízení.
  • Plicní oddělení je součástí center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů.
  • Pneumo-alergologické oddělení je vybaveno moderním bronchoskopickým sálkem (fotografie: 640x426px, 60.66kB), ke kterému přiléhá místnost pro barvení a odečítání materiálu, získaného při bronchoskopiích nebo bronchoalveolárních lavážích. Máme k dispozici tři fibrobronchoskopy japonské výroby, video, 2 videobronchoskopy Pentax. Možnost cytologického hodnocení vlastními silami nám umožňuje velmi rychlou diagnostiku zejména plicních nádorů, ale i jiných plicních onemocnění. Oddělení je vybaveno rovněž body-pletismografem, který umožňuje detailní funkční diagnostiku bronchopulmonálních chorob včetně stanovení difuzní kapacity plic. Dále vlastní přístroj k provádění bronchokonstrikčních testů, jež jsou nezbytné ke stanovení diagnozy bronchialního astmatu v době, kdy je onemocnění ve fázi klinického klidu. Nově zakoupen spiroergometr k provádění funkčnímu vyšetření plic při zátěži.
  • Provádíme diagnostiku alergických onemocnění jednak pomocí kožních testů a pomocí rhinomanometrie, která slouží k posouzení nosní obstrukce. Zajišťujeme i vyšetření imunologické, i když ne vlastními silami.
  • Provádíme vyšetření – SPIROMETRIE – neinvazivní metoda určená k vyšetření dechových funkcí plic
  • Provádíme vyšetření – FeNO – neinvazivní, rychlá metoda určená k posouzení alergického zánětu dýchacích cest